<<<<   Obsah    >>>>

Metoda kritické cesty (CPM - Critical Path Method)

Pro řešení metodou kritické cesty využíváme tzv. síťový graf, který se skládá z uzlů a orientovaných hran. Hrany odpovídají jednotlivým dílčím činnostem úkolu. Danou činnost jednoznačně určují počáteční a koncový uzel, kterými je každá činnost ohraničena. Činnost označujeme uspořádanou dvojici čísel (i, j), přičemž musí platit i < j, tj. v grafu se nevyskytují cykly a rovnoběžné hrany [Víteček, A., Wawrziczková, M., 1988], [Vítečková, M.]).

Na realizaci činnosti je třeba určité doby, tzv. doby trvání činnosti tij, a vynaložení určitých nákladů.

Některé činnosti musí být vykonány v určitém časovém pořadí, proto je třeba do síťového grafu zavést ještě fiktivní činnosti (obr. 3.24 b) s nulovou dobou trvání, které vyjadřují vazby a závislosti mezi činnostmi.

Síťovým grafem G rozumíme tedy dvojici množin: množinu uzlů V a množinu činností E (množinu hran). Síťový graf zapisujeme ve tvaru G = (V, E).

                    a)                                                              b)

 Obr. 3.24 Znázornění činnosti: a) skutečné, b) fiktivní

Posloupnost hran v síťovém grafu, u které koncový uzel každé hrany (mimo poslední) se shoduje s počátečním uzlem následující hrany, se nazývá cesta. Součet dob trvání všech činností tvořící cestu je doba trvání cesty.

Maximální doba trvání cesty z uzlu 1 do uzlu j se nazývá: nejdříve možný termín uzlu j, označuje se symbolem  a určí se ze vztahu:

.

Je to nejdříve možný termín zahájení všech činností vystupujících z uzlu j.

Termín realizace úkolu  je nejdříve možný termín uzlu n. Je to minimální doba nutná ke splnění všech činností a tím i celého úkolu. Této době odpovídá maximální doba trvání cesty z uzlu 1 do uzlu n.

Symbolem  se označuje nejpozději přípustný termín uzlu i. Je roven rozdílu mezi termínem . Předpokládá se, že nejdříve možný termín koncového uzlu  je zároveň roven jeho nejpozději přípustnému termínu . Nejpozději přípustný termín  vypočteme ze vztahu

Uzly, pro které platí:

,

nazýváme kritické uzly a činnosti, které spojují tyto kritické uzly nazýváme kritické činnosti a vytvářejí kritickou cestu v grafu. Dojde-li k jakémukoli zpoždění v provádění kritických činností, nutně dojde ke zpoždění splnění celého úkolu. V síťovém grafu může existovat několik kritických cest. Znalost kritických cest, a tedy i kritických činností, je pro řízení realizace celého úkolu velmi důležitá.

Časové rezervy

U každé operace rozeznáváme několik druhů časových rezerv (obr. 3.26):

Celková časová rezerva činnosti - představuje časový interval, ve kterém lze posunout celou dílčí akci, aniž by se tím ovlivnil výsledný plánovaný termín. Počítáme ji podle vztahu:

.

Volná časová rezerva je takový časový interval, o který lze prodloužit nebo posunout činnost, aniž by byla ovlivněna činnost na ni navazující. Tuto rezervu počítáme podle vztahu:

.

Nezávislá časová rezerv, je to množství času, o který může být činnost prodloužena, aniž by se tím ovlivnila kterákoliv jiná činnost síťového grafu. Výpočet se provede dle vztahu:

.

Mezi jednotlivými časovými rezervami platí vztah:

.

Kritické činnosti mají nulové celkové časové rezervy ().

 Obr. 3.26 Vzájemné vztahy mezi časovými rezervami

Subkritické činnosti jsou činnosti s malou celkovou časovou rezervou ,

kde je:

      δ - předem zvolená minimální rezerva (závisí na povaze realizovaného úkolu).

 

Síťový graf má tyto základní vlastnosti:

·        Každý síťový graf musí mít vždy jeden počátek, ze kterého hrany pouze vystupují, a jeden konec, do kterého hrany pouze vstupují. Tuto podmínku lze splnit vždy pomocí fiktivních činností (viz obr. 3.27 a).

·        Každá činnost může být zahájena jen tehdy, když jsou dokončeny všechny předcházející činnosti .

·        Souběžné (paralelní) činnosti z důvodu jednoznačné identifikace musí být odděleny fiktivní činností (viz obr. 3.27 b).

·        Délky hran neodpovídají dobám trvání činností.

·        Uzly lze očíslovat tak, aby platila nerovnost i < j. V tomto případě v síťovém grafu nevystupují cykly (viz obr. 3.27 c).

Při sestavování síťových grafů je třeba provést rozbor činností a uvědomit si, které činnosti bezprostředně předcházejí každé činnosti, které činnosti za danou činností bezprostředně následují, které činnosti probíhají souběžně a které činnosti na sobě nezávisejí. Všechny údaje o činnostech zapisujeme do tabulky, na jejíž základě pak sestavíme vlastní síťový graf.

 Obr. 3.27 Základní vlastnosti síťových grafů pro použití metody CPM

Pro očíslování uzlů v síťovém grafu můžeme použít následující algoritmus:

Očíslování uzlů síťového grafu:

·        První krok - počátek označit číslem 1.

·        Druhý krok - následujícím číslem označit libovolný neočíslovaný uzel, u kterého jsou všechny předcházející uzly očíslovány (takový uzel vždy existuje, protože síťový graf neobsahuje cykly). Krok 2 je třeba opakovat tak dlouho, až budou všechny uzly očíslovány. Konec bude mít vždy největší číslo rovné počtu uzlů.

Po očíslování uzlů můžeme kritickou cestu a časové rezervy určit algoritmem:
Určení nejdříve možných termínů (postup vpřed):

První krok - položit .

Druhý krok - pro j = 2, 3, …, n vypočítat:

.

Určení nejpozději přípustných termínů uzlů (postup vzad):

Třetí krok - položit , musí platit:

.

Čtvrtý krok - pro i = n – 1, n – 2, …, 1 vypočítat:

.

Určení časových rezerv činností:

Pátý krok - pro  vypočítat:

,

kde je:

       - nejdříve možný termín uzlu j,

       - nejpozději přípustný termín uzlu j,

       - doba trvání činnosti.

Určení kritické cesty

Šestý krok - vyznačit činnosti (i, j), pro které  Tyto činnosti jsou kritické a určují kritickou cestu.

U jednoduchých síťových grafů určení kritické cesty provádíme přímo v síťovém grafu [Víteček, A., Wawrziczková, M., 1988]. Po očíslování uzlů postupujeme nejdříve od počátku ke konci (postup vpřed) a počítáme všechny nejdříve možné termíny a zapisujeme je vlevo (viz obr. 3.29). Pak postupujeme od konce k počátku (postup vzad) a počítáme nejpozději přípustné termíny a zapisujeme je vpravo. Kritickou cestu vyznačují uzly, u kterých nejdříve možné termíny jsou shodné s nejpozději přípustnými termíny . Celkové časové rezervy zapisujeme u jednotlivých činností do závorek (viz obr. 3.28). U kritických činností všechny časové rezervy jsou nulové.

Agregace a desagregace síťových grafů

Každý síťový graf svojí strukturou odpovídá úrovni řízení, pro kterou je určen. Pro vyšší úrovně je méně podrobný – je agregován. Agregace se týká nejen činností, ale i dob jejich trvání. Při agregaci síťového grafu je třeba vyznačit důležité tzv. klíčové uzly, které v agregovaném síťovém grafu mají zůstat. Dobu trvání agregované činnosti určuje největší doba trvání cesty z jejího počátečního do jejího koncového uzlu. Mezi dvěma klíčovými uzly uvažujeme činnost tehdy, existuje-li mezi těmito uzly cesta ve výchozím síťovém grafu, respektive tvoří-li tato činnost cestu s nejdelší dobou trvání mezi těmito uzly.

Znázornění agregace a desagregace síťových grafů

 Obr. 3.30 Znázornění agregace a desagregace síťových grafů

Agregace a desagregace síťového grafu umožňuje použití metody kritické cesty s výhodou v hierarchické struktuře řízení. Je to také jeden z hlavních důvodů jejího využívání při plánování a řízení realizace složitých úkolů, především rozsáhlých projektů s počtem činností až do několika desetitisíců. Metoda kritické cesty je však s úspěchem používána i pro nevelké projekty, ve kterých vystupuje pouze několik desítek činností.

 

 

Zde jsou příklady na procvičení probrané látky. Metoda kritické cesty.

 

 <<<<    Nahoru      >>>>