3 Statická optimalizace funkcí více proměnných3.1 Optimalizační úlohy bez omezeníOptimalizační úlohy bez omezení (úlohy na volný extrém, úlohy bez vazebních podmínek) mohou být zapsány ve tvaru
resp.
kde
Má-li účelová funkce f(x) v bodě x* lokální minimum, pak ve shodě s (1.31) platí
kde h je libovolné malé kladné číslo Funkci vystupující na pravé straně nerovnosti (3.4) rozložíme v okolí bodu h = 0 podle Taylorova vzorce se zbytkem v Lagrangeově tvaru (1.30)
kde 0 < a < 1 a
je gradient účelové funkce f(x),
je Hessova matice (hessián) parciálních derivací druhého řádu účelové funkce f(x). Z nerovností (3.4) a (3.5) po úpravě dostaneme tzv. základní nerovnost
která musí být splněna pro všechny směry
Tato podmínka říká, že v bodě lokálního minima účelové funkce f(x) všechny její parciální derivace prvního řádu jsou nulové, tj.
Bod x * vyhovující podmínkám (3.9) nebo (3.10) je stacionárním bodem (kritickým bodem). Ze základní nerovnosti (3.8) a nutné podmínky prvního řádu (3.9) vyplývá nutná podmínka druhého řádu
Pomocný materiálJe-li H = [hij] symetrická čtvercová matice řádu n, pak výraz
se nazývá kvadratická forma. Kvadratická forma (3.12) je: a) kladně, resp. záporně definitivní, když pro všechny nenulové vektory b) kladně, resp. záporně semidefinitivní, když pro všechny vektory c) indefinitivní, když není kladně ani záporně (semi-) definitivní. Shodně a kvadratickou formou Definitnost symetrických čtvercových matic a jim příslušných kvadratických forem lze poměrně snadno určit pomocí Sylvestrova kritéria. Symboly H1, H2, …, Hn označíme hlavní rohové minory (subdeterminanty) matice H, tj.
„Kvadratická forma (3.12) a jí příslušná matice H jsou kladně definitní
Kvadratická forma (3.12) a jí příslušná matice H jsou kladně semidefinitní Z uvedených vlastností kvadratických forem přímo vyplývá, že je-li matice H kladně (semi-) definitní, pak matice –H je záporně (semi-) definitní a naopak. Nutná podmínka druhého řádu (3.11) říká, že má-li účelová funkce f(x) v bodě lokální minimum, pak Hessova matice v tomto bodě musí být kladně semidefinitní (účelová funkce f(x) musí být v okolí bodu x* konvexní), tj.
Postačujícími podmínkami pro to, aby účelová funkce f(x) měla v bodě x* ostré lokální minimum tj.
jsou
Postačující podmínky (3.17) vyžadují kladnou definitnost Hessovy matice ve stacionárním bodě (účelová funkce f(x ) musí být v okolí bodu x* ryze konvexní). Je-li ve stacionárním bodě x* Hessova matice záporně definitní, tj.
pak jsou splněny postačující podmínky pro to, aby účelová funkce f(x) měla v bodě x* ostré lokální maximum (účelová funkce f(x) je v okolí bodu x* ryze konkávní). Nemá-li účelová funkce f(x) ve stacionárním bodě extrém a je-li Hessova matice H(x*) indefinitní, pak stacionární bod x* je lokálním sedlovým bodem.
Uvedené tři základní případy jsou ukázány na obr. 3.1. K zobrazení účelové funkce f(x) na obr. 3.1b jsou použity hladiny (vrstevnice, izolinie), tj. množiny konstantních hodnot účelové funkce f(x). Tyto množiny jsou obecně dány vztahem
Šipky ukazují směr růstu hodnot účelové funkce f(x). Směr největšího růstu (stoupání) v některém bodě vyjadřuje gradient (3.6) účelové funkce f(x), který je vždy kolmý na hladinu procházející daným bodem. Je třeba analyticky řešit optimalizační úlohu pro: a) b) c) d) e) Řešení: a) H1 = 2 > 0, H2 = 4 > 0 => f * = f(x *) = 0 Hessova matice je kladně definitní jak ve stacionárním bodě x*, tak i v libovolném jiném bodě
b) H1 = -2 < 0, H2 = -4 < 0 => H(x*) – indefinitní => sedlový bod Hessova matice H(x*) je indefinitní, a proto stacionární bod x* = [0, 0]T je sedlovým bodem a účelová funkce f(x) v tomto bodě extrém nemá.
c) H1 = 2 > 0, H2 = 0 => Hessova matice H(x*) je kladně semidefinitní, ale ve stacionárním bodě x* = [0, 0]T extrém nevystupuje, protože účelová funkce f(x) v okolí bodu x* není konvexní, ani konkávní (Hessova matice v okolí stacionárního bodu mění svou definitnost).
d) H1 = 2 > 0, H2 = 0 => Hessova matice H(x) je ve stacionárním bodě x* kladně semidefinitní a proto pro libovolné jiné body
e) – celá souřadnicová osa x2 tvoří množinu stacionárních bodů Hessova matice H(x) je ve stacionárních bodech x* = [0, x2]T kladně semidefinitní a účelová funkce f(x) má v těchto bodech neostré globální minimum: f *= f(x*) = 0.
|