internet a sítě

tvorba web stránek


Internetová stránka je soubor s příponou htm nebo html. Je to skoro obyčejný textový soubor obohacený o značky jazyka HTML (tagy).

co je potřeba:

Potřebujeme počítač, na kterém běží alespoň nějaký jednoduchý textový editor (ve Windows Notepad - Poznámkový blok). Dobré je mít prohlížeč; na novějších strojích je vždycky. Internet Explorer (modré éčko) nebo Mozilla (dráček), vše zdarma. Kdo nemá doma modem nebo v práci síť, musí se alespoň jednou dostat na chvíli k Internetu a mít tam možnost kopírovat z diskety. No a nakonec musíte mít o čem psát J .

K tvorbě stránek není potřeba mít připojení na Internet, obejdete se i bez drahých nebo složitých programů. Dokonce ani nemusíte umět programovat.

soubory HTML můžete vytvořit dvěma způsoby

•  buď v nějakém HTML editoru (dobré pro začátečníky),

•  nebo můžete napsat rovnou zdroj v HTML jazyce (to je pracnější, ale jistější, zábavnější a není to až tak těžké jak vypadá)

HTML editory - programy

HTML editory jsou programy speciálně určené pro tvorbu stránek. Pro začátečníky jsou použitelné zejména wysiwyg editory, ve kterých píšete rovnou text a kódem html se nezabýváte. Ve wysiwyg editoru se normálně napíše text, vloží se obrázky a uloží se na disk do souboru s příponou html . To je vše. Editor všechny html značky (tagy) doplní sám. Wysiwyg editorů jsou je docela dost, jnapříklad Dreamweaver (velmi mocný nástroj na tvorbu web stránek) ,FrontPage, Mozilla Composer a mnoho dalších. V opravdové nouzi se za wysiwyg editor dá považovat i Word, protože také umí ukládat do html (ale strašně špatně). Wysiwyg editory mají samozřejmě své nevýhody, hlavní je sporná kvalita vytvořeného kódu. To je ale pro začátek jedno. Kromě wysiwyg editorů existují i editory strukturní, ve kterých píšete přímo zdrojový kód, ale program s tím hodně pomáhá (napovídá, doplňuje apod.). Strukturní editory: HomeSite, PSPad, EasyPad, UltraEdit apod.

psaní zdrojového kódu

Kdo chce být pánem situace, napíše si zdroj od začátku sám v textovém editoru. Musí se naučit základy jazyka HTML , čemuž se stejně časem nelze vyhnout, protože složitější věci se v editorech dělají špatně.

postup tvorby web stránek pro začátečníky

1) vytvořte si na disku novou složku (adresář), například C:\pokus a přejděte do ní
2) vytvořte nový textový soubor (třeba pravým tlačítkem > Nový objekt)
3) přejmenujte jej na jméno stranka.html (potvrďte změnu přípony), změní se ikona u souboru
4) otevřete dvojklikem. - v prohlížeči se zobrazí prázdná stránka
5) zadejte Zobrazit - Zdroj. spustí se textový editor, zatím prázdný
6) sem napište nějaký text, podle libosti jej doplňte libovolnými HTML značkami
7) soubor - uložit
8) přepněte se zpátky do prohlížeče a zadejte obnovit (CTRL-F5, v některých prohlížečích jen F5)
9) prohlédněte si změny
10) případně se vraťte ke „zdrojáku“ a znovu upravte kód - po uložení a obnovení se změny projeví

Zatím je stránka jen na vašem disku. Na server ji budete kopírovat později. V názvech souborů určených pro web nikdy nepoužívejte diakritiku a mezery. Doporučuji názvy zadávat malými písmeny (ať se potom zbytečně nepletete).

zlatá střední cesta

•  tvořit soubory v nějakém wysiwyg editoru,
•  prohlížet si zdrojové kódy, které ten program generuje (osobně používám Dreamweaver MX kde se zároveň zobrazuje zdroj i náhled stránky)
•  případně je trochu pozměnit a sledovat, co se stane.


příklady:

ukázka zdrojového kódu

ukázka wysiwyg editoru