internet a sítě

PHP


Kdo se psaní stránek věnuje delší dobu, zjistí, že některé věci nemůže realizovat bez serverových programů. PHP je (zjednodušeně řečeno) programovací jazyk vsuvek, které se dají vkládat do obyčejných HTML souborů. Symbolicky zapsáno:

html zdroj, <? PHP vsuvka ?> a zase html zdroj

Soubory s takovými vsuvkami se pojmenovávají příponou *.php (a jinými). Při požadavku na php stránku server prochází soubor a vsuvky programově vyhodnocuje, takže klientovi odesílá už čisté HTML.

co je potřeba:

  1. Možnost publikování na internetovém serveru, který podporuje PHP (lze sehnat zdarma nebo velmi levně).
  2. Na domácí stanici nainstalovaný server pro ladění PHP skriptů (převážně o tom je tato stránka).

Oba servery -- internetový i domácí (testovací) musejí mít nainstalovány některé programy:

  1. HTTP server, například Apache nebo IIS
  2. podporu pro PHP na tomto serveru
  3. velmi se hodí databázový program, nejčastěji MySQL

Tyto programy musejí být nakonfigurovány pro vzájemnou spolupráci. U ostrého internetového serveru všechno zpravidla nainstaluje a nakonfiguruje jeho správce, ale testovací server si může každý nainstalovat sám. Na něm si lze napsat a otestovat skripty, které se potom odesílají na ostrý internetový server.

internetový server

Některé hostingové servery nabízejí umístění stránek s podporou PHP zdarma. Jejich úroveň ovšem nebývá nejlepší. Přehled serverů nabízejících PHP včetně hodnocení kvality má Jana na svých stránkách o PHP. V praxi se vyplatí obětovat pár stovek ročně a zaplatit si hosting na nějakém serveru, který PHP umí. Pokud máte trvalé připojení k Internetu, nemusíte si dělat testovací server, můžete vyvíjet rovnou na ostrém serveru. Není to úplně dobrý nápad. Už třeba z důvodů zálohování, testování nebo rychlosti práce se testovací instalace doporučuje. Funguje-li domácí testovací server stejně jako ten internetový (dá se to nastavit), PHP soubory se na server posílají normálně (zpravidla přes FTP).

psaní PHP skriptů

Nebudu se zde zabývat jazykem jako takovým. Pouze bych chtěl připomenout, že pro úpravu souborů budete potřebovat nějaký textový editor. Pokud vím, moderní HTML editory většinou práci s PHP aktivně nepodporují. Možná existují editory s větší podporou PHP, ale já je nemám vyzkoušené. Používám PSPad, UltraEdit, Vim nebo HomeSite se zvýrazňováním syntaxe, což psaní významně usnadňuje. PHP stránky nelze psát v programu FrontPage, protože všechny <?vsuvky?> vymažeí. Od verze 2003 už je podpora lepší. Soubory PHP mají různé přípony. Nejčastější je asi *.php, dříve se hodně používaly *.php3. Dnes jsou k vidění *.php4. Také se používá *.phtml. Pro prohlížení PHP souborů také nestačí normální dvojklik, ale prohlížení přes prohlížeč s adresou začínající http://, např. http://localhost/cesta/jmenosouboru.php atd.

další informace

Výborný návod pro obecné programování serverových aplikací včetně úvodu do PHP a SQL je k nalezení na www.kosek.cz/php . Tam je také inzerována kniha PHP, kterou zuřivě doporučuji (narozdíl od jiných knih na toto téma). Žádná výuka programování PHP v češtině zatím nikde na webu není natolik ucelená, aby stálo za to ji zde zmiňovat. Většinou jsou to jenom takové izolované příklady.


příklady:

všechny níže uvedené příklady jsou ke stažení zde

Nejdříve si nainstalujte testovací server, např podle tohoto návodu!!!!!


zdrojové kódy: (v závorce je uvedeno jméno souboru které je užito v archivu příkladů)

počítadlo přístupů (pocitadlo.php)

předávání dat mezi formuláři (formular1.htm + zpracovani_formulare1.php) a ve výsledku to vypadá takhle

kontrola informací zadaných ve formuláři (formular1.php)

kontrola informací zadaných ve formuláři vylepšená JavaScriptem (formular2.php)

návštěvní kniha v PHP bez použití databáze (board.asp)