internet a sítě

komunikační nástroje


Vzhledem k velkému množství komunikačních protokolů, které jsou k dispozici, rozhodl jsem se pro u nás nejspíš nejpoužívanější a to ICQ. Účelem není popsat veškeré možnosti, které máme, nýbrž jen naznačit, kudy vede cesta, aby si každý z nás mohl vybrat, co se bude hodit. Výběr samotných programů tak není věcí náhody, jen osobních zkušeností s danými typy.


platformy
protokoly
instalace [MB]
disk [MB]
paměť [MB]
ICQ 2003b build: 3916
win
icq
4,4
24,5
13
ICQ 5 v5.02
win
icq
3,76
15
9
Miranda v0.3.3.1
win, linux
icq, aim, msn, jabber, irc
0,725
2
2
SIM v0.9.3
win, linux
icq, aim, msn, jabber, yahoo!
12,5
12,5
10

V této tabulce jsou uvedeny některé z hodnot naměřených během testů. Použit byly Win XP Profesional s SP2 plně aktualizovány. Čísla týkající se instalačního souboru jsou brány jako verze disponující nejvíce pluginy v základu (netýká se Mirandy, kde je ta nejzákladnější verze). Množství zabraného místa na disku je bráno v okamžiku nové, čisté instalace před prvním spuštěním programu. Používaná paměť je brána vzhledem ke kontaktlistu se 32 položkami, opět jako čistá instalace (v případě Mirandy tedy jako nejzákladnější verze bez většiny pluginů).Verzi ICQ 2003b v buildu 3916 jsem vybral kvůli tomu, že ji sám používám od té doby co vyšla a nemůžu si ji vynachválit. Verze ICQ 5 byla vybrána jakožto nejnovější oficiální nástupce. Výčet doplňuje SIM aneb Simple Instant Mesenger, což je zastánci platformy Windows málo známý produkt disponující velkým množstvím funkcí a jednoduchým přehledným interface (uživatelským rozhraním).

icq 2003b build: #3916

Poslední verze klasiky mezi chatovacími programy. Ač starší, přesto plně uspokojující většinu potřeb běžného uživatele. Pokud se rozhodneme pro zrovna tuto verzi, pak nás čeká instalační soubor o velikosti 4.4MB, což sice není žádný cvalík, ale přesto si vlastníci modemového připojení užijí. Vlastní instalace je naprosto bezproblémová. Po otevření souboru nás přivítá úvodní obrazovka , kde je důležité se rozhodnout, kterou z nabízených voleb použití si vybereme. Only myself umožňuje pamatování si uživatelského jména a hesla pro jednotlivé účty (nutno povolit při startu programu. Various users tuto možnost nedává a zachovává tak alespoň základní bezpečnost pro používání na veřejných místech.

Pokud spouštíte ICQ poprvé, pak bude váš kontakt list nejspíše prázdný. Takto může vypadat se zobrazením online uživatelů po krátké době používání. Význam jednotlivých položek mimo spodních šesti tlačítek je doufám dostatečně vysvětlen, jen dodám, že v systémových zprávách se budou objevovat i nabídky na nové kontakty, které vám pošlou sami uživatelé, nebo zprávy od lidí, které nemáte uloženy a to ve formě malé žluté obálky s červeným vykřičníkem.

Tyto programy si pořizujeme především proto, abychom se mohli domlouvat s lidmi, takže první, co asi každý z nás udělá, když zjistí, že se instalace povedla bude, že pošle zprávu. V kontaktlistu lze dotyčného vybrat buď dvojklikem na jeho jméno, nebo přes pravé tlačítko, kdy nám vyskočí nabídka voleb. Vlastní okno potom za vypadá podobně jako v následujícím obrázku.

icq 5 v5.02

Hned na úvodním obrázku si můžete udělat dojem, co že se vlastně změnilo. Celá verze prošla velkým faceliftem. Kulaté okraje zmizely a vrátil se čas hran. Tlačítka si s námi zahrála škatule škatule hejbejte se a usadila se na nových místech. Navíc nám přibyly dvě ikonky, které možná změní pohled na lite verzi 5.

V nabídkách se kromě nového vzhledu taktéž nic nezměnilo, snad jen, že v menu nastavení přibyla, v možnosti send and recieve, volba pro nastavení mluvení přes mikrofon. Toto nastavení je omezeno na automatické zakázání této služby, automatické povolení a uživatelské rozhodnutí. Právě ona možnost přímé komunikace (spolu s video chatem, který u nás ale příliš uplatnění nejspíše nenajde), bude asi hlavním tahounem v kampani za používání ICQ 5. Možnost nemuset již používat několik programů, ale jeden jediný se tak možná stane skutečností.

Vypisovat jednotlivé funkce a možnost ICQ jsou detalně rozebrány na stránkách ICQ pro zelenáče.

miranda v0.3.3.1

Nejmenší velikosti, ale funkcemi rozhodně žádný zakrslík. Tak právě taková je Miranda. Ač je celá kapitola posuzována podle podle defaultně nabízené verze, není nejmenší problém si ji i v tomto stavu upravit podle svých vlastních představ. První dojem, jaký asi budete mít, když si Mirandu nainstalujete bude, že jste se vrátili v čase. Hlavně budou takto postiženi uživatelé ICQ 5. Málo barev, žádné ovládací prvky. Jelikož ale nejsme žádní ubozí konzumenti, kteří poslušně sežerou vše, co je jim předloženo a pídíme se po detailech, rychle objevíme obrovské výhody, které nám tento program nabízí. Krátkým pohledem do tabulky zjistíme, že Miranda je absolutně nejméně náročný program, co se hardwaru týče. 2MB využité operační paměti berte spíše jako horní hranici způsobenou nepřesností měření se stupnicí o 1MB. Taktéž 725kB soubor ke stažení je dnes naprosto pohodová záležitost. Hlavní výhodou Mirandy je ale něco jiného. Slovo plugin je hodně známé a většina programů se jím ohání. Co se jinde týká pár položek, nebo podružných záležitostí je zde rozvedeno v hlavní smysl existence. Miranda je ve své podstatě soubor pluginů, které jádro programu akorát drží dohromady. Jejich získání a instalace je navíc naprosto triviální záležitostí. Stačí si do jakéhokoli vyhledávače zadat spojení Miranda plugin(s) a vybrat si své favority, nebo využít odkaz v nastavení (ukázka později) a poté již jen zkopírovat soubor(y) do adresáře s instalací (podadresář Plugins). Jejich aktivace se pak liší kus od kusu, tudíž je třeba si přečíst přibalené soubory s popisem.

Symbolem znaku Mirandy se dostaneme do menu. Volba Import je zajímavá, neboť dovoluje převést kontakty z Mirabilis ICQ (99a - 2003a), nebo z předešlých verzí Mirandy. Pokud někdo ještě používá některý z těchto systémů, pak má usnadněnou práci. Import z ostatních verzí probíhá automaticky přes server ICQ, kde jsou uložena data. Změna osobních detailů probíhá nikoli v programu, ale přes webové rozhraní ICQ. Report Bug (nebo-li v doslovném překladu Ohlas švába) znamená nahlášení nějaké chyby s kterou jste se při používání setkali.

více informací najdete na těchto stránkách:

http://miranda.czweb.org/
http://www.miranda-im.org/

simple instant messenger v0.9.3

Poslední prográmek pro internetovou komunikaci pochází z Ruska. Opět to není nic, z čeho bychom se posadili na zadek a marně se snažili dostat své oční bulvy zpátky do důlků. Tvůrci si zřejmě řekli, že v jednoduchosti je krása a celý design tomuto podřídili. Hranaté tvary, nepříliš šťastně zvolené barvy, ikony z prvních Mirabilis ICQ. Tak toto je SIM. Na druhou stranu teď před sebou máme druhý program umožňující používat velké množství pluginů, i když se jejich počtem a kvalitou rozhodně nevyrovná Mirandě. Proč se jím tedy zabývat? Pokud se pozorně podíváte na obrázek, pak si můžete všimnout dvou ikon aktivního módu. Nejedná se o chybu v grafice, ale o unikátní schopnost SIMu. Hodně programů podporuje spouštění více klientů v jednom okně, kdy se odpovídá pomocí přiděleného protokolu, ale SIM umožňuje souběžný provoz několika účtů se stejným protokolem. V jednom okně nám tudíž běží jak můj normální účet, tak i námi vytvořený účet papaja. Nevím sice pro kolik z vás bude tato schopnost tou právě rozhodující, ale u mě se minimálně v tomto testu vyplatila.

Celkově se jedná o zajímavý počin, nicméně k dokonalosti mu některé věci chybí. Třeba vyšší modifikovatelnost vzhledu. Další info naleznete zde: http://sim-icq.sourceforge.net/

který si vybrat

Tady je každá rada drahá, osobně bych poradil mirandu, ale záleží jen na uživateli který program si vybere. Samozřejmě můžete zvolit i jiný program z široké škály nabízených komunikátorů jako např: IRC, Jabber, MSN, Trilian, Yahoo! nebo AIM...