Program pro řízení mechatronického systému se třemi stupni volnosti

Vzhledem k jednoduchosti a široké aplikovatelnosti logických automatů se často používají pro řízení reálných objektů, proto je nutné umožnit studentům seznámení s jejich aplikací. Pro praktickou realizaci byl zvolen laboratorní model robota (viz obr. 15), který je sestaven ze stavebnice Fischer Technik. Představuje manipulátor se třemi stupni volnosti, na pevné podstavě je umístěna rotační část otáčející se kolem osy kolmé na podstavu. Tato část obsahuje elektrický stejnosměrný motorek umožňující pohyb ramene, které je kolmé na otočné rameno, v horizontálním směru. Na konci tohoto horizontálního ramene je další motorek a rameno s vertikálním pohybem na jehož konci je elektromagnet zajišťující uchopení přemisťovaných kovových předmětů. Každá pohybující se část je opatřena snímači aktuální polohy (potenciometr R=5kW ) a koncovými spínači. Dále byl k modelu přidán otočný stůl, který má 6 možných poloh, které jsou snímané 2 spínači, z nichž jeden je sepnut při každém pootočení o 60° a druhý pouze jednou za otáčku. Motor pohánějící stůl nemá možnost reverzace, otáčí se stále jedním směrem .

wpeE.jpg (31734 bytes)

Obr. 15. Model robota řízeným logickým automatem

Model je řízen programovatelným logickým automatem TSX Micro. 37-22. V něm, ve slotech 1 a 2 je binární vstupně/výstupní karta TSX DMZ 28DT, která má 16 vstupů a 12 výstupů, ve slotu 5 je zasunuta analogová výstupní karta TSX ASZ 200 (2 analogové výstupy), ve slotu 6 je binární vstupní karta TSX DEZ 12D2 (12 vstupů). Dále jsou na modelu využity integrované analogové vstupy a integrovaný analogový výstup.

Všechny binární signály z/do karty TSX DMZ 28DT, z karty TSX DEZ 12D2 a analogové signály z karty TSX ASZ 200 jsou přes konektor Canon 37 vyvedeny do ovládacího panelu, ve kterém jsou svorkovnice. Signály integrovaných analogových vstupů a integrovaného analogový výstup jsou zapojeny na konektor Canon 15 a opět vedeny do ovládacího panelu. Tam se signály spojují se signály modelu propojují s danými signály ovládacího panelu.

Z předchozí diplomové práce je použit výkonový zesilovač pro ovládání motorků (zesílení akčního zásahu). Jako vstupní signál zesilovače je použit signál v rozsahu 0 až 10 V. Ten se odpory dělí 2 (na rozsah 0 až 5 V), přičítá se –2,5 V a výsledné napětí je pak proudově zesíleno a přivedeno na motorky (schéma zesilovače viz. příloha č.5). Ovládací napětí 0-10 V dávají analogové výstupy, dva na kartě TSX ASZ 200, jeden integrovaný.

K napájení zesilovače slouží zdroj symetrického napětí ± 9 V. Zdroj je zapínán pomocí relé přivedeným vnějším napětím 24 V, jedním binárním výstupem PLC. Signály z potenciometrů (snímačů poloh ramen) jsou přivedeny na integrované analogové vstupy. Referenční napětí 10 V pro napájení potenciometrů je vzato z interního referenčního zdroje v PLC. Výstupní napětí binárních výstupů -24 V je pomocí záporného stabilizátoru 7905 sníženo na -5 V, protože magnet potřebuje k funkci 5 V a na ovládacím panelu jsou k signalizaci použity LED diody a LED zobrazovač a při napájení 5 V je menší předřadný odpor a menší ztrátový výkon na nich. Koncové spínače jsou zapojeny jako rozpínací (negativní logika) a jsou vedeny na binární vstupy, stejně jako tlačítka ovládacího panelu.

Obr. 16. Ovládací panel

Obsluha ovládá model pomocí ovládacího panelu, na kterém jsou tlačítka pro zapnutí/vypnutí magnetu, pro ovládání jednotlivých motorků, pro přechod na další krok při nastavování poloh a přepínač pro volbu režimu. Model může pracovat ve třech režimech a to: ruční režim, automatický režim, režim nastavování poloh. V ručním se přímo ovládají jednotlivé motorky na ramenech a to tak, že se stiskne tlačítko daného motorku, který se má rozjet, a tlačítko směru, kterým se má rozjet. Je možné spustit i všechny tři motorky najednou, ale všechny stejným směrem. Další dva režimy spolu souvisí. Automatický režim vykonává cyklus uložený v paměti PLC a jednotlivé kroky (polohy ramen a poloha otočného stolu) cyklu se nastavují a ukládají do paměti ve třetím režimu – nastavování poloh. Když se tedy má model naučit nový cyklus poloh, přepne se do tohoto režimu, na zobrazovači se rozsvítí “1” a nastaví se první krok (ustavíme ramena a natočíme otočný stůl podle požadavku), stejně jako při ručním režimu. Pak se stiskne tlačítko “další krok”, na zobrazovači se rozsvítí “2” a nastavuje se druhý krok a tak to jde dále. Kroků může být až devět, ale nemusí. Jen se zruší režim nastavování a všechny dosud nastavené kroky jsou uloženy v paměti PLC. Po přepnutí do automatu bude model cyklicky objíždět námi naučené body. Použití magnetu v cyklu tj. zapínání a vypínání je také jednoduché. Při učení kroků se magnet zapne před stiskem tl. “další krok” v kroku, ve kterém má být zapnutý a opačně, vypne se v kroku, ve kterém má být vypnutý.