programování aplikací pro internet

Active Server Pages


historický vývoj

V začátcích World Wide Webu (WWW) byly všechny internetové stránky statické. Webový server přijímal požadavky na určité stránky a úplně ve stejné podobě je posílal všem žadatelům. Dnes jsou však kladeny větší nároky na podobu stránek. Jednou z prvních dynamických techologií je SSI.

SSI (Server Side Includes - vložitelné příkazy, vykonávající se na straně serveru) - je nejjednodušší způsob dynamického generování internetových stránek. Zapisují se rovnou do HTML dokumentu jako poznámky ve formátu <!-- příkaz parametr="hodnota"-->. Aby sever poznal, zda se jedná o dokument SSI, ukládají se v souborech s příponou .shtml.

CGI - přibližně ve stejné době jako SSI se objevilo i rozhraní CGI (Common Gateway Interface - obecné rozhraní brány) zajišťující komunikaci externích aplikací s webovými servery. CGI umožňuje spouštět libovolné programy a předávat jim parametry. Nevýhodou CGI jsou problémy se zabezpečením aplikací a například i nutnost psát aplikace v některých programovacích jazycích.

ISAPI (Internet Server Application Programming Interface - rozhraní pro programování aplikací internetového serveru) je lepší alternativou k CGI. Pokud uživatel volá program CGI, vždy se spouští znova (server vždy spouští samostatnou instanci programu), jestliže tedy poslalo požadavek mnoho uživatelů, mohou se tím brzo vyčerpat zdroje serveru. ISAPI to vyřešila tak, že při prvním požadavku na aplikaci ji nahraje do paměti , ve které zůstane a stále reaguje na požadavky uživatelů. Technologie ISAPI však umožňuje vytvářet i tzv. filtry, což jsou vlastně knihovny DLL. Tyto filtry jsou jakési prostředníky mezi uživatelem a webovým serverem.

co je to ASP a jak je můžeme vytvořit?

ASP tedy active server pages je jakési prostředí, které nám umožňuje vkládat do běžné HTML stránky speciální tagy a pomocí nich tak vykonávat funkce, které by pomocí HTML nebyly jinak možné. Rozdíl mezi ASP a například JavaScriptem je ten, že ASP je server-side script language, tedy skript prováděný na serveru, zatímco JavaScript je client-side script language – skript spuštěný na vašem PC. V praxi to vypadá následovně: pokud si zobrazíte v prohlížeči stránku napsanou za použití ASP, nepoznáte vlastně nic. Bude se vám zdát jako běžná HTML stránka. Na klienta, tedy na vaše PC, putuje již spuštěný ASP soubor, nepřesně jej můžeme nazvat zkompilovaným souborem. Ten se vytváří na základě například vašeho dotazu (např. jste odeslali požadavek, že chcete vyhledat PSČ města). ASP skript vyhodnotí dotaz, v našem případě prohledá databázi PSČ, vygeneruje HTML stránku a tu vám zašle, zatímco JavaScript vykonává skripty přímo u vás na počítači. Bystrý čtenář jistě pozná první výhodu ASP – je cross-browser compatible, nezáleží tedy na prohlížeči. Z tohoto rozdílu je zcela patrné také použití Javascriptu, který používáme pouze například pro efekty, zpestření stránek atd.

statická stránka vytvořená v HTML

dynamická stránka vytvořená v ASP

Soubor s příponou ASP lze rychle vytvořit tak, že přejmenujete soubory ve formátu HTML nahrazením stávající přípony názvu souborů HTM či HTML příponou ASP. Pokud soubor neobsahuje žádnou funkci prostředí ASP, nebude server provádět zpracování skriptu ASP a odešle soubor na klientův počítač. To umožňuje vývojářům WWW stránek značnou flexibilitu, protože mohou souborům přiřazovat přípony ASP, aniž by bylo nutné současně přidávat funkce prostředí ASP. ASP též podporuje tvorbu vlastních komponent. Příkladem takové komponenty může být komponenta na zasílání emailů. Při použití takovýchto komponent na web-hostingovém serveru bychom se měli nejdříve informovat u webmastera, protože mnoho serverů nepovoluje instalování vlastních komponent, a to především z hlediska bezpečnosti. ASP je velmi silný vývojový nástroj pro tvorbu internetových stránek. Jeho hlavní výhoda spočívá v rozšířenosti produktů firmy Microsoft, se kterými úzce spolupracuje. Ať to jsou ActiveX komponenty, ODBC nebo SMTP server, vždy se jedná o jedno kompatibilní prostředí. ASP má větší podporu na diskusních serverech, existuje rovněž bohatý seznam serverů, na kterých si můžete stáhnout ukázkové skripty.

co potřebujem k ASP?

  • počítač s operačním systémem WIN95/98 v tomto případě byste měli mít nainstalovaný PWS (Personal Web Server) . V případě Win2000/NT/XP, pak nainstalovaný IIS (Intervet Information Server) . Pro Windows 2000 Server byste měli mít operační paměť alespoň 256 MB, ale spustíte jej i na 128 MB. ASP dokonce není doménou pouze Windowsu, ale je možné jej zprovoznit i na operačních systémech typu Linux.
  • prohlížeč WWW stránek
  • Editor textových souborů (nejlépe s číslováním řádků)
  • Znalost skriptovacího jazyka VBScript nebo JScript.

příklady:

všechny níže uvedené příklady je potřeba umístit do svého wwwrootu, ke stažení jsou tady

Než si ukážeme jak vytvářet ASP stránky ja potřeba nejprve nainstalovat IIS. Jeho instalace je velmi jednoduchá a dostanete se k ní přes Ovládací panely -> Přidat/Ubrat programy -> Komponenty Windows -> IIS. Pokud by jste přeci jen měli problém, tak zde je podrobný návod jak na to:

Služby IIS (1.) - základní informace a úvod
Služby IIS (2.) - instalace a záloha nastavení


zdrojové kódy: (v závorce je uvedeno jméno souboru které je užito v archivu příkladů)

první jednoduchá stránka v ASP (prvni.asp)

ukázka práce s časem a datumem (datum.asp)

náhodné zobrazování textů na stránce (citaty.asp)
textový soubor s citáty (citaty.txt - na prvním řádku je uveden počet citátů)

návštěvní kniha bez použití databáze (form.asp)
skript na vkládání informací z form.asp (insert.asp)

webové rozhraní pro download souborů (download-index.asp)
skript na download (download.asp)